In memoriam: Guðrún Ragnars Guðjohnsen 1934-2026

geplaatst in: Uncategorized | 0

Kortgeleden is Gudrún overleden na een ziekbed van enkele jaren. Gudrún was een IJslandse vrouw die heel veel heeft betekend voor de IJslandse hond. Haar invloed op ons ras is zo groot geweest, dat ik durf te stellen dat zonder haar wij nu niet zo’n gezond ras met een gezonde populatie zouden hebben, en zeker niet de internationale samenwerking rond ons ras.

In de begintijd van de fokkerij van ons ras, in de 70er jaren van de vorige eeuw, heeft zij IJslandse honden gefokt onder de kennelnaam Islands Garda. Een beroemde reu is Islands Garda Tinni, met vele afstammelingen in de huidige populatie. Tot in de 90er jaren fokte zij zelf.

Ze werd keurmeester en heeft invloed gehad op de ontwikkeling van de standaard van ons ras, en op de opleiding van keurmeesters wereldwijd. Ook in Nederland heeft zij de IJslanders gekeurd op een van de eerste clubmatches die de VIJHN organiseerde, eind vorige eeuw.

Gudrún was twintig jaar voorzitter van de rasvereniging voor de IJslandse Hond (DIF) en bovendien was zij heel lang voorzitter van de kennelclub op IJsland (HRFI). Zo heeft zij het enige IJslandse hondenras op de kaart gezet, en ervoor gezorgd dat het ras op IJsland de erkenning kreeg die het verdiende, en dat het ras als cultureel erfgoed is erkend.

Gudrún was niet alleen een vriendelijke warme persoonlijkheid, maar ook een vrouw met visie. Zij besefte dat de IJslandse hond ook buiten IJsland gefokt werd en dat dit ook zou moeten om het ras een blijvende toekomst te bieden. Zij heeft zich ingespannen om de rasverenigingen voor de IJslandse hond wereldwijd bijeen te brengen in de ISIC, Islandic Sheepdog International Cooperation. Zij werd de eerste voorzitter van het ISIC-bestuur. Samen met Hans Ake Sperne (Zweden) en onze eigen Arni Eymundsson heeft Gudrún de internationale samenwerking van de grond getild en vormgegeven, waar we nog steeds de vruchten van plukken.

Ik ben blij dat ik Gudrún persoonlijk gekend heb, maar ik ben ervan overtuigd dat alle liefhebbers van de IJslandse hond haar nagedachtenis in ere houden.

Wilma Roem